Kalbe dokunan ve ruhu olan mekanlar yaratmak

GUFFO İÇMİMARLIK / INTERIOR ARCHITECTURE İç Mimar ve Çevre Tasarımcıları Batuhan ŞENER, Fikret BULUT

GUFFO İÇMİMARLIK/INTERIOR ARCHITECTURE, Batuhan ŞENER ve Fikret BULUT tarafından tasarım ve üretim üzerine 2016 yılında Konya’da kuruldu. Mekân tasarımının ilk aşamalarından uygulama aşamasının sonlanmasına kadar geçen bütün süreci takip eden GUFFO, iç mekan tasarımlarının yanı sıra, seramik ve eski halı tasarımlarımlarıyla kullanıcılara alternatifler sunuyor. ŞENER ve BULUT, geri dönüşümsel tasarım uygularıyla mesleğe farklı bir bakış açısıyla katkı sağlamayı hedefliyor.

GUFFO İÇMİMARLIK / INTERIOR ARCHITECTURE İç Mimar ve Çevre Tasarımcıları Batuhan ŞENER, Fikret BULUT
GUFFO İÇMİMARLIK/INTERIOR ARCHITECTURE İç Mimar ve Çevre Tasarımcıları Batuhan ŞENER (sol), Fikret BULUT (sağ)

Tasarıma ilginiz nasıl başladı? 
Batuhan Şener: Tasarıma olan ilgimi 6  yaşında LEGO firmasının oyuncaklarıyla farklı objeler yapmaya başladığımda fark ettim ve bunu resim çalışmalarıma aktararak ilerlettim. Aldığım tasarım eğitimi ve kendimi geliştirme çabam ile 2015 yılında Kenzel Firması’nın düzenlediği Otel Odası Tasarımı Birincilik
Ödülü’nü almaya hak kazandım.
Fikret Bulut: Tasarıma olan ilgim çocukluğuma dayanmaktadır. Oyuncaklarımı kendim üretirdim. Okul çağları ve üniversite eğitimimle birlikte tasarım yönümü geliştirdim. Guffo İçmimarlık olarak tasarıma olan ilgimiz, bizi 2010 yılında Bursa Atatürk Stadyumu Vip Salon Tasarımı Ödülü’nü alma başarısına ulaştırdı.

Hangi okullarda eğitim aldınız?
B. Şener: Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nü bitirdim. Karatay Üniversitesi, Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisans eğitimim devam etmektedir.
F. Bulut: Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nü bitirdim.

Tasarım sizin için neyi ifade ediyor?
B. Şener – F. Bulut: Tasarım, insan hayatını kolaylaştıran, güzelleştiren, ihtiyaçları gideren mükemmel bir yoldur. Tasarım, insanın düşüncelerinin hayata geçmesinin en etkili ifade aracıdır.

Tasarladığınız iç mekana bir tasarımcı olarak yaklaşımınız nedir?
B. Şener – F. Bulut: Biz görsel algıya dayalı, estetik ve fonksiyonu birleştirici çözümler  sunan, kullanıcıya konforlu ve yaşam kalitesini arttırıcı iç mekanlar tasarlamayı hedefliyoruz. Kullanıcının ihtiyaçlarına yanıt verecek, ergonomik, estetik ve fonksiyonel çözümleri bir arada sunuyoruz. Mekanın ruhunun olması, kullanıcının kalbine dokunması bizim için esas olan kriterdir.

Ne tür projelere imza atıyorsunuz?
B. Şener – F. Bulut: Guffo İçmimarlık Ofisi olarak, yurt içi ve yurt dışında uygulanan projelerimiz bulunmaktadır. Proje çalışmalarımızın içinde konut, fabrika, yönetim ofisi, restaurant, mağaza, butik otel, cafe ve bar projeleri mevcuttur. Ayrıca 3 boyutlu olarak ürettiğimiz seramik çalışmalarımız ve halı tasarımlarımız
bulunmaktadır. El dokuma halıları ve eski halıları yeniden canlandırıyoruz. Geri dönüşüm anlamında da örnek bir çalışma yapıyoruz.

Bir tasarımcı olarak sizi ne tür projeler
heyecanlandırır?
B. Şener – F. Bulut: Kamusal ve topluma açık projelerin, toplum yararına olması ve

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.