Kamusal Makam Odası Üzerine Bir Proje Çözümlemesi

Kamusal Makam Odası Üzerine Bir Proje Çözümlemesi

Tapu ve Kadastro 5. Bölge Müdürlüğü’nün Konya/Meram’da yer alan binasının yapımı 1997 yılında tamamlanarak, 1998 yılında kullanıma açılmıştır. 20 yaşını dolduran yapıda fiziksel ve fonksiyonel eskime süreci başlamıştır. 2013 yılında bina kompleksinde günümüzün ihtiyaçlarına yanıt verecek, kapsamlı bir tadilat projesi hazırlanmıştır. Tadilat projesi kapsamında sirkülasyon alanları ve çalışma odaları ele alınmıştır. Geleneksel (kapalı) düzen çalışma odaları, 4-6 kişilik açık düzen çalışma ofislerine dönüştürülmüştür. Tavan, duvar, döşeme malzemeleri, aydınlatma elemanları, ofis mobilyaları ile mekan kapsamlı bir değişiklik geçirmiştir. Tapu ve Kadastro 5. Bölge Müdürü’nün makam odası ve özel kalem-sekreterlik biriminin iç mimari projesinin yetkililer tarafından, Yrd.Doç.Dr. Rabia Köse Doğan’dan tasarlanması istenmiştir. Ali Akçaova ve Mehmet Noraslı’dan oluşan proje ekibi mekan keşif, ölçme ve teknik çizim aşamalarını gerçekleştirmiştir.

Rabia Köse Doğan
Rabia Köse Doğan

Yaklaşık 50 m² alana sahip olan makam odası, yapım yılına ait malzeme ve mobilya kullanımları ile eskime sürecine girmiştir. Tasarım aşamasında ilk olarak ele alınan, mekan içindeki fonksiyonların ve sirkülasyon alanlarının farklı döşeme malzemeleri ile birbirinden ayrılmasıdır. Makam masası ve yakın oturma birimleri ile toplantı işlevli uzak oturma birimlerinin zemin kaplamasında masif ahşap parke seçilmiş, bu alanların dışında ise açık renk doğal granit malzeme önerilmiştir. Makam masasının arka platformunda 3 boyutlu duvar kağıdı uygulaması ile etkili bir yüzey oluşturulmuştur. Mekan içinde bulunan kolonlar ve açıktan geçen kirişler, ahşap paneller ile kaplanarak gizlenmiştir. Beyaz renk seçilen gömme dolaplar ile birlikte vestiyer, dosya dolabı gibi Rabia KÖSE DOĞAN Kamusal Makam Odası Üzerine Bir Proje Çözümlemesi depolama çözümlemeleri sağlanmış, gömme dolap aralarında oluşturulan nişler içerisine sanatsal çalışmalar yerleştirilmiştir.

Yapay aydınlatma, tavanda yer alan gizli ışık sistemi ve sarkıt aydınlatmalar ile sağlanmıştır. Uzak oturma birimine, toplantı birimi işlevi de yüklenmiştir. Duvar yüzeyinde yer alan lcd ekran televizyonun, aynı zamanda sunumlar için de kullanılması planlanmaktadır. Süpürgelikler, kapı kasaları ile birlikte süreklilik halinde çözümlenmiştir. Makam odasına bağlı olan özel kalem biriminde sekreterlik de mevcuttur. Bu alan içerisinde 2 adet çalışma masası ve bekleme birimi yer almaktadır. Çalışma masaları birleştirilerek aralarına masaüstü seperatör uygulaması önerilmiştir. Toplamda 8 kişilik bekleme birimi tasarlanmıştır. Mekana girişte imaj duvarı etkisi sağlanması için alçıpan nişli yüzeyler önerilmiştir. Mart ayında başlayan makam odası tasarımı ve tasarımın tamamlanması ile devam eden iç mimari proje uygulama çalışmaları Haziran ayında sonlandırılmış olup, 4 aylık kısa bir süre de proje sonuçlanmıştır. Özel kalem ve sekreterlik biriminde uygulama aşamasında farklı çözümlemeler geliştirilmiştir. Makam odası projeye bağlı olarak uygulanmıştır ve günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.