Yenilenen Doğal Tarih Müzesi fuayesinde asılı duran mavi balina iskeleti dikkatleri üzerine çekiyor

Doğal Tarih Müzesi - mavi balina

Mavi balinanın iskeleti şu sıralar Londra’daki Doğal Tarih Müzesi’nin giriş kısmında bulunan en önemli öğe olarak göze çarpmaktadır. Ama, daha önce orada bulunan dinazor maketinden farklı olarak, mavi balina tavandan aşağı doğru asılmıştır ve hemen altında da hakkındaki bilgilere ulaşmanın mümkün olduğu bir masa ve bar vardır. Müzenin devam eden renovasyon sürecinin bir parçası olarak fuaye alanı da Casson Mann içmimarlık stüdyosu tarafından yenilenmiştir. Geçtiğimiz 30 yıl boyunca orada kalan ve şu an tura çıkarılan Dippy olarak adlandırılan dinazor maketi 25 metrelik mavi balina ile yer değiştirmiştir. Balinanın altında kalan alan mermerden yapılan sütun bölme gündüzleri bilgilendirme noktası olarak çalışırken, geceleri ise bar olarak çalışmaktadır.

Doğal Tarih Müzesi Kensington’un yenileme operasyonu altına alınan en son müze dizilerinden bir tanesidir. Tasarım Müzesi geçen yılın sonlarında yeniden inşa edilen Commonwealth Enstitüsü’ne taşınmışken, V&A Müzesi de geçen ay yeni ek bölüm açmıştır. Bu iki müze de etkinlikler için sağlayabildikleri kendi kiralık alanlarına sahiptirler. Tüm bu renovasyonlar Doğal Tarih Müzesi’nin rekabete girmesine sebep olacaktır. Doğal Tarih Müzesi görevlilerinden biri şöyle söylüyor: ‘’müze olarak biz her zaman etkinlikler için kullanılan mekanlar arasında ilk sıralarda yer aldık. Her zaman alanı misafirler için daha kullanışlı bir yer haline getirmeye çalışıyoruz, ve içinde gezinmesi çok hoş bir deneyim V&A Müzesi’nin atriyumuyla arasındaki benzerlikleri karşılaştırırız. Ev sahipliği yaptığımız etkinliklerin sayı ve skalası gelecekte de değişmeyecektir, fakat Hintze Hall’ e yeniden eski canlılığını kazandırarak önümüzdeki on yıllar içerisinde de çekici bir merkez olma özelliğimizi koruyacağımızı umuyoruz.’’

Casson Mann’ in tasarımı, mekanın bütün dizilimini yeniden düzenlemeyi de içermektedir. Stüdyonun ana hedefi İngiliz mimar Alfred Waterhous tarafından 1800’lerin ortalarında planlanmış büyük salonun Romanesk mimarisine ün kazandıran karışık olmayan görüntüsüne yeniden ulaşmaktı. Mekanda yapılan tur sırasında konuşan stüdyonun kurucu ortaklarından Roger Mann şunları dile getirdi: ‘’Başlangıç noktamız mekana etkileyici görüntüsünü geri kazandırmaya çalışmaktı. Yıllar boyunca, bütün gösterilerin iterasyonu, bilgilendirme bölümü ve sıralar tamamen düşüncesizce düzenlendi, dolayısıyla başlangıç noktası en kısa sürede mekanı şahane haliyle yeniden tadını çıkarabildiğimiz bir yer haline getirmekti’’. Mermer sütunların üzerindeki veya geniş cam vitrinlerin içerisindeki numuneler şu an düzgün bir şekilde duvardaki oyuklara veya salonun köşesindeki camla korunaklı bölmelerin içerisine koyulmuştur. Bu şu anlama gelmektedir, süslü kemerlerle tavandan sarkıtılmış balina ziyaretçiler için daha çok ilgi çeken, bir nevi odak noktası haline gelmiştir. Salonun sol köşesinde, müzenin batı kanadında cam bölmelerin içerisindeki sergilenenler günümüze kadar gelen hayvanlara tekabül ederken, doğu kanadında oyuklarla sergilenenler ise türleri yok olan hayvanlara işaret etmektedir. Mann sözlerine şöyle devam etti: “Salonda içinde bulunduğunuz sürede herhangi bir sürprizle karşılaşmamanız için dışarı doğru taşan herhangi bir şey bulundurmak istemedik’’. Müzenin renovasyonu için gerekli olan 12 milyon pound, içerisinde 5 milyon pound gibi bir bağışta bulunan ve bu sebeple de giriş salonuna adı verilen Avustralyalı İngiliz Michael Hintze’in de bulunduğu hayırseverler tarafından karşılanmıştır. Doğal Tarih Müzesi’nin görevlisi bu durumu şöyle açıklamaktadır, ‘’devletin yardımından ziyade hayırseverlerin yapmış oldukları çok sayıda bağış mevcut atmosfere ulaşmamız noktasında dikkat çekici bir öneme sahiptir’’. Ayrıca, özel etkinliklere ev sahipliği yapmak da müze için çok önemli bir gelir kaynağı sağlamıştır. Başkent çapında Herzog & de Meuron’ un genişlemesini V&A’nin de genişlemesini fonlayan Ukrayna doğumlu Amerikan işadamı Len Blavatnik’e borçlu olan Tate Modern gibi diğer kültürel merkezler de son zamanlarda güçlü hayırsever bağışlardan faydalanmaktadır. 2012 yılında tamamladığı Hazineler Galerisi’ndeki başarısından sonra, Casson Mann 2013 yılında bu proje için görevlendirilmiştir. En son 1970lerde yenilenen müzede, Hintze Hall’ ın renovasyonu daha geniş bir güncellenme sürecinin parçasıdır. Bir yeraltı geçidi, bir vahşi yaşam bahçesi ve bir meydanın eklenmesi ile Doğal Tarih Müzesi’nin giriş alanının yenilenmesi süreci Niall McLaughlin mimarları ve peyzaj firması Kim Wilkie tarafından yürütülmektedir. Yolun öbür tarafındaki V&A Müzesi’ndeki yeni Sackler Avlusu’nu gören, katlar arasında geçişi sağlayan yeni merdivenler Sergi Yolu’ndan giriş alanına geçişin artık mümkün kılacaktır.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.